Hogyan ismerjük fel érzelmeinket?
A mindennapok során gyakori probléma az, hogy nem tudjuk kifejezni azt, amit érzünk. Van olyan helyzet, amikor tudjuk, hogy mit érzünk, de nem tudjuk megfelelően leírni, de előfordul olyan is, hogy mi magunk se tudjuk, mit is érzünk valójában. Mit tehetünk azért, hogy sikeresen azonosítsuk érzelmeinket?
Mindenekelőtt érdemes átgondolni, milyen érzelmeket ismerünk. Ezek közül melyek azok, amelyeket mi magunk is gyakran érzünk? Melyik érzelem az, ami visszatérően megjelenik és nehézséget okoz nekünk? Mikor lettünk figyelmesek erre az érzelemre? Pontosan mit jelent számunkra az adott érzelem? Milyen testi érzetek társulnak mellé? Például a félelemmel gyakran együtt jár az erős szívdobogás érzése, remegés, nehézlégzés. Előfordul, hogy csak a testi tünetekre figyelünk fel, de valójában nem tudjuk, mi áll ezek mögött.
Azonosítsuk azokat a szituációkat, amelyekben megjelennek ezek az érzések. Hol és mikor fordul elő, hogy így érezzük magunkat? Kikkel vagyunk akkor, amikor így érzünk? Mit mond a környezetünk rólunk, milyenek vagyunk ilyenkor? Ezek mind olyan információk, amelyek segítségével fel tudjuk ismerni a visszatérő helyzeteket és ezáltal könnyebben is azonosítjuk, mi váltott ki belőlünk szomorúságot, boldogságot vagy bármilyen más érzelmet.
Gyakran azért nem tudjuk könnyen azonosítani érzelmeinket, mert félünk attól, hogy hova vezethetnek. Félünk attól, hogyha kimondjuk őket, szembe is kell néznünk velük. Sokan elnyomják érzéseiket, mert nem szeretnének gyengének, sebezhetőnek tűnni. Ugyanakkor az érzelmeket sokmindenre tudjuk használni. Információt nyújtanak ahhoz, hogy jobban megértsük saját magunkat, illetve másokat. Segítségükkel felismerhetjük a szükségleteinket, kötődést alakíthatunk ki és a döntéshozást is megkönnyíthetik.
Hogyan fejlesszük érzelmi képességeinket?
- Észleljük és ismerjük fel az érzelmeket
Legyünk nyitottak az érzelmekre, figyeljünk meg másokat és saját magunkat is. Fontos, hogy azonosítsuk, hogy az, amit érzünk, a saját érzésünk vagy más érzése. Például, ha rossz napunk van, hajlamosak vagyunk mindenkiben hibát keresni, könnyebben látjuk meg a negatív dolgokat. Hangulatunkat kivetítjük azokra, akikkel találkozunk. Próbáljuk meg felismerni, hogy ezek a mi érzéseink, azokat ne vetítsük ki másokra. - Használjuk az érzelmeinket
Ha sikerül azonosítani az érzelmet, ami az adott szituációban megjelenik, fel is használhatjuk azt. Például, ha egy agresszív értékesítő megkeres minket és dühöt érzünk magunkban, azonosítsuk, hogy ez a düh honnan jön. Azért lettem dühös, mert nem szeretem, ha így beszélnek velem? Milyen kommunikációs stílust használ az értékesítő? Ő az agresszív vagy én vagyok agresszív? Ha sikerül azonosítani magát az érzelmet és azt, hogy mi váltotta ki, ezt ki is fejezhetjük, akár nonverbális jelekkel is és ennek megfelelően válaszolhatunk a megkeresésekre. - Értsük meg az érzelmeket
A legtöbb ember abból indul ki, hogy az érzelmek és azk kiváltó okai állandóak. Ez azonban nem teljesen igaz. Ahogy mi magunk is változunk, azok a szituációk, környezeti ingerek is változnak, amelyek kiváltják belőlünk az adott érzelmeket. Ha valaki például felnőtt életének küszöbén még fél hivatali ügyeket intézni, szorong egy telefonhívás miatt, azt gondolhatja, hogy ez évek múlva is problémát fog jelenteni neki. Pár év múlva, amikor már számos ilyen jellegű telefont lebonyolított, könnyen előfordulhat, hogy egyáltalán nem jelenik meg a félelem és a szorongás érzése. - Az érzelmek szabályozása
Az érzelmeink önszabályozása az egyik legnehezebb dolog, amit el lehet érni, különösen akkor, amikor erős érzelmeket élünk át. Az érzelmek szabályozása segíthet megőrizni az önuralmunkat nehéz helyzetekben, segít kezelni a frusztrációt és előrelendíti a másokkal való kommunikációt.
Összefoglalva
Ahhoz, hogy könnyebben és jobban azonosítsuk érzéseinket, nyitottságra, elemzésre és önismeretre van elsősorban szükségünk. Mindez nem megy egyik napról a másikra, azonban gyakorlással mindenki képes lehet a fejlődésre.
Forrás:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201412/4-ways-improve-your-emotional-communication
https://www.psychologytoday.com/us/blog/art-and-science/201801/identifying-your-feelings